W krajach rozwiniętych światłowody zastąpiły długo używane miedziane linie

9 marca, 2021 0 przez admin

Tani internet nazywany internetem światłowodowym albo zwyczajnie ,światłowodem”, to połączenie szerokopasmowe, które ma możliwość osiągnąć prędkość do 940 Mb/s, przy niskim czasie opóźnienia. Ta technologia stosuje kabel światłowodowy, jaki w zadziwiający sposób może przesyłać informacje z prędkością mniej więcej siedemdziesięciu procent szybkości światła. Przy tym światłowodowe kable nie są tak podatne na ciężkie warunki pogodowe jak inne kable, co pomaga zminimalizować spowolnienia.

 

Skutecznie jest także odporny na zakłócenia elektryczne. Internet światłowodowy to złożona technologia, która pozwala na przesyłanie informacji w postaci światła, a nie elektrycznej energii. Na tę zaawansowaną technikę składa się wiele szczegółów, niemniej jednak dwa kluczowe elementy to światłowody i tak zwana ,ostatnia mila” sieci. Światłowody są maleńkie – posiadają mniej więcej sto dwadzieścia pięć mikronów średnicy albo są nieco większe niż ludzki włos. Wiele z tych włókien połączonych jest w wiązki, tworząc kable (nie mylić z koncentrycznymi kablami, które są wykonane z miedzi). Światłowody odpowiadają za przenoszenie impulsów światła laserowego lub diodowego wzdłuż linii, przesyłając dane w binarnej formie.

 

Błyskawiczny internet światłowodowy Netia jest bardzo polecany w gronie użytkowników. W państwach rozwiniętych linie światłowodowe zastąpiły stare miedziane linie lata temu, tworząc rdzeń albo ,kręgosłup” naszych obecnych internetowych sieci. Dopiero niedawno bardziej korzystne stało się zakładanie linii światłowodowych niż miedzianych. Zatem, wraz z rozwojem technologii, światłowody szybko rozwijają się w aglomeracjach oraz docierają do domów.