Stałe aparaty ortodontyczne pozwolą przywrócić naszym zębom prawidłowe dla nich ustawienie.

17 maja, 2021 0 przez admin

Poprawianie naszego zgryzu przeprowadza się obecnie w dość zwykły sposób, wykorzystując w tym celu różnorakie rodzaje aparatów ortodontycznych. Wyróżniamy wśród nich zarówno stałe i zdejmowane. Stałe są na pewno znacząco lepsze. Ze zdejmowanych aparatów mogą zresztą skorzystać wyłącznie maluchy, dlatego osoba dorosła, która cierpi na krzywy zgryz, w tej samej chwili musi patrzeć tylko na ofertę stałych aparatów. Nawet ona została jednak niedawno mocno rozbudowana.

Ortodoncja poszła znacząco do przodu i dzięki temu teraz oferuje osobom różnorakie przyszłościowe rozwiązania. Dzięki takim rozwiązaniom na pewno każdy może zapewnić sobie piękny uśmiech. A ze złym zgryzem z pewnością należy walczyć. Nie jest on bowiem wyłącznie problemem w naszym wyglądzie, bo oprócz tego, że na pewno pogarsza wygląd zewnętrzny, to przede wszystkim może destrukcyjnie wpływać na stan zębów, osłabiając je i często stają się przyczyną wielu innych problemów zdrowotnych.

Aparaty ortodontyczne zakładane na stałe przywracają zębom prawidłowe ustawienie i w ten właśnie sposób korygują nasz zgryz. Konstrukcja standardowego aparatu stałego za każdym razem będzie się składać z podobnych części, to znaczy głównie z zaczepów oraz małych pierścieni, których to typy dostosowywane są poprzez doktora do zębów pacjenta. Przytwierdza się je w późniejszym czasie do zębów na stałe. Pierścienie są w pewnym sensie stelażem, bowiem to one właśnie mocowane są do zębów trzonowych umożliwiając aparatowi samodzielny ruch. W tego typu aparatach kluczową funkcję odgrywają także zamki. Swego czasu aparaty stałe tworzono tylko z metalu, jednak na dzień obecny właściwie każdy pacjent ma do wyboru zamki wyprodukowane z całkowicie innych, zazwyczaj dużo lepiej prezentujących się surowców, czyli przede wszystkim ceramiki. Niektóre aparaty stałe są nawet niewidoczne na uzębieniu. Produkuje się je z przezroczystych drobnych części z ceramiki, których z większej odległości naprawdę nie da się dostrzec. To, jaką ostatecznie wielkość będą mieć zamki, zależy także oczywiście od wielkości zębów.

Obecnie jednakże właściwie każdy innowacyjny aparat ortodontyczny jest na tyle ładnym wyrobem, że nikt nie powinien wykazywać żadnych obaw przed założeniem takiego urządzenia. Niektórzy mówią nawet, iż posiada on wyjątkowy urok. Czasem potrafi być nawet wyjątkowym dodatkiem i fascynującym uzupełnieniem naszego wyglądu zewnętrznego. Większość osób zwraca uwagę na zła reprezentatywność krzywego zgryzu, lecz dużo ważniejsze jest to, że nieprawidłowe ustawienie zębów prowadzi do wielu innych schorzeń i kłopotów.

Czasem krzywe zęby stają się źródłem nawracających bólów głowy. Częstokroć może prowadzić do paradontozy lub nawet kruszenia się zębów. A czemu mamy się niepotrzebnie męczyć, gdy wszystkie te problemy możemy z łatwością przeskoczyć? W tym celu trzeba zdecydować się na założenie aparatu ortodontycznego.

Źródło: Ortodoncja Chorzów