Alkoholizm należy do kategorii chorób, które są nieuleczalne.

4 lipca, 2021 0 przez admin

Alkoholizm od ładnych już kilku lat uznawany jest za chorobę. Można bez wahania wpisać go w bardzo szeroki wachlarz chorób związanych z uzależnieniem, które jedynie za pomocą fachowej terapii udaje się pokonać. Przy czym tutaj musimy zaznaczyć, że pokonanie choroby nie jest tu jednoznaczne z jej wyleczeniem.

 

Alkoholizm zalicza się bowiem do tej kategorii chorób, które nie są możliwe do całkowitego wyleczenia. Znaczy to, że uzależnionym od alkoholu jesteś już na całe życie. Jednakże twoje życie ma szansę przebiegać całkiem inaczej. Uzależnienie nie determinuje naszego życia. Aby jednak tak się stało, wymagana jest kompleksowa opieka nad osobą uzależnioną. Jeśli ktoś pragnie przezwyciężyć uzależnienie, znakomitym miejscem dla niego jest specjalistyczna klinika leczenie w której ma rzeczywiście charakter złożony. Przebywanie w takim miejscu zapewnia 1-szy a także podstawowy warunek skutecznego leczenia – całkowite wyeliminowanie alkoholu. Osoba chora musi również odbyć detoks. Oczyszczenie organizmu jest konieczne, nie tylko i wyłącznie do oceny fizycznego stanu osoby uzależnionej, lecz też do uświadomienia jej, jak mocno choroba zakorzeniła się w jej psychice. Bo de fakto prawdziwa walka o przezwyciężenie choroby toczy się w głowie chorego. I to właśnie dlatego psychologiczny aspekt alkoholizmu jest tak istotny. Detoks alkoholowy Lublin za każdym razem wymaga wielkiego zaangażowania ze strony osoby chorej. Jeśli ktoś nie zamierza się leczyć, jeżeli już nie ma w sobie woli walki, bardzo trudno oczekiwać postępów.

 

Doktorzy wiedząc o tym w pierwszej kolejności skupiają się na podejściu swoich pacjentów. Tych, którym brak motywacji, próbują w pełni zaangażować. Tych jednak, którzy chcą walczyć, odpowiednio wspierają w wzmacnianiu ich determinacji. W momencie kiedy czują, że pacjent jest zdeterminowany, że ich pacjent bardzo chce podjąć walkę, przechodzą dalej. W trakcie kolejnego etapu terapii, lekarze próbują dotrzeć do źródła uzależnienia. Bo sam alkoholizm nim nie jest. On jest efektem. Impuls, który zachęcił pacjenta do nieumiarkowanego picia, pochodzi z zewnątrz. I to jego znalezienie jest wtedy kluczowe. Dopiero poznanie przyczyny, umożliwia przejść do kolejnych etapów. To na pewno wymaga nieco czasu. Ale należy go poświęcić, żeby w końcu uwolnić się od złego w głowie, który doprowadził to tego, że pacjent jest w takim, a nie innym położeniu. A w momencie kiedy to będzie już za nami, można przejść następnego etapu. Celem tego etapu jest nauczenie osoby chorej, jak sobie poradzić w stresujących chwilach. Właściwie dlaczego? Ponieważ w szczególności w takich chwilach powraca wielka ochota sięgnięcia po alkohol. Ponadto pacjent uczy się też odmawiania alkoholu ludziom trzecim a także radzenia sobie ze świadomością, że nawet jego nieduża dawka może wywołać nawrót choroby.

 

Aspekt psychologiczny leczenia uzależnienia od alkoholu jest niewiarygodnie istotny. Można nawet uznać, iż nie ma skutecznej terapii, bez spotkań z z psychologiem. Leczenie farmakologiczne, owszem potrafi również dać znakomite efekty, lecz musi być ono uzupełnione pracą z psychologiem.